Telekomy przenoszą się do chmury – do umieszczenia Firmy telekomunikacyjne poszukują Świętego Graala. Czy znajdą go w chmurach? Na ostatnim EMC Forum w Warszawie firma Integrated Solutions, która wchodzi w skład grupy Orange Polska, aktywnie promowała nową usługę backupu on-line. Dla osób, które na co dzień niezbyt uważnie śledzą światowy rynek IT było to sporym zaskoczeniem. Jak to się stało, że firma telekomunikacyjna pojawiła się na rynku pamięci masowych? Ale idąc dalej tym tropem, okazuje się że AT&T już od 2009 r. oferuje usługę Synaptic Storage, która bazuje na technologii Atmos firmy EMC. Integrated Solutions oferuje też inne usługi, bardziej utożsamiane z działalnością operatorów, a mianowicie wirtualny IP PBX czy Unified Communications as a service. Jest jeszcze inny przykład z rodzimego podwórka – Netia, która Operator oferuje usługę Wirtualny Dysk. Jest to bardzo proste narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i zarządzania plikami. Jednak klienci biznesowi Netii wykazują podobno zainteresowanie Unified Communications czy Netia Video Anywhere. A operatorzy gorączkowo szukają nowych rozwiązań, a co za tym idzie nowych źródeł przychodów. Przecież pakiet, zawierający, oprócz usług komunikacyjnych, cloud storage, backup on-line czy aplikacje CRM, może być silnym orędziem w walce z konkurencją. Analitycy są zdania, że w nieodległej przyszłości większość telekomów będzie pełnić rolę brokerów usług, a ich głównymi odbiorcami zostaną małe i średnie firmy. Inni analitycy uważają, że operatorzy telekomunikacyjni mają zbyt małe doświadczenie, żeby konkurować np. z Amazonem. Ale za to mogą poważnie zagrozić mniejszym providerom. Co zatem przemawia na korzyść telekomów? Na pewno dużo większe budżety reklamowe, wielkie centra danych, znana marka itp. Rynek pewni wyczyści się w sposób naturalny. Wraz z rosnącą świadomością klientów na temat przetwarzania w chmurze, rozpocznie się selekcja, która wyeliminuje najsłabszych graczy. Póki co większość klientów przy wyborze usług cloud kieruje się wyłącznie ceną. To jeszcze nie ten moment, aby klienta zainteresowala wiarygodność usługodawcy, jakość infrastruktury czy poziom bezpieczeństwa. Za jakiś czas sytuacja te pewnie ulegnie zmianie. Nad mniejszymi providerami już zbierają się czarne chmury. Spokojni o swój los mogą być integratorzy. W najbliższych latach ich główną klientelą powinny być duże przedsiębiorstwa wdrażające prywatne oraz hybrydowe chmury. Natomiast niejasna pozostaje rola resellerów.

Niedawno obył się atak na Polską linie lotniczą o czym informowali sami poszkodowani na Facebooku. Z oświadczenia nie wynika jaki typ był to ataku, poinformowali natomiast ze był to atak na system naziemny i samoloty nie mogły wylecieć z Warszawy bo nie można było przygotować planu lotów. Uspokoili natomiast ze samoloty które znajdowały się w powietrzu są bezpieczne oraz że z loty z innych lotnisk mogą odbywać się bez problemu.
[aktualizacja 24 czerwca 2015, 14:27]
jak podają media trwają ustalenia, które skłaniają się ku tezie, że teoria o ataku na komputery LOT jest mocno naciągana 😉
Na chwilę obecną służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo skłaniają się do opinii, że była to awaria w skutek zaniedbania.
źródło: tvn24