
Na początku trzeba zadać sobie pytanie czym jest ta chmura i do czego służy? Chmura obliczeniowa to nic innego jak wiele połączonych ze sobą serwerów komputerowych, które przechowują dane w tym różne rodzaje plików: dokumenty, zdjęcia. Dane te są przechowywane na serwerach zlokalizowanych w różnych krańcach świata. Inaczej mówiąc mamy dostęp do plików z dowolnego miejsca na świecie.
Kto korzysta z chmur?
Można wyjść z założenia, że każdy z nas kiedyś korzystał z możliwości, które oferują chmury komputerowe. Wykorzystujemy chmury za każdym razem, kiedy logujemy się do Facebooka, umieszczamy zdjęcia na Twitterze lub po prostu korzystamy z e-maila. To wszystko co robimy potem znajduje się na serwerach konkretnych firm, które znajdują się w różnych częściach świata. Mogą znajdować się w takich miejscach jakich się nie spodziewaliśmy np. Apple`a ma serwer np. w Chinach, Microsoft między innymi w Brazylii oraz jak inny potentat jakim jest Google w Singapurze.
Czy archiwizowane dane w chmurze na pewno są bezpieczne?
Wciąż wielu użytkowników zadaje sobie to pytanie. Generalnie przechowywanie danych w chmurze jest znacznie bezpieczniejsze niż na dysku komputerze ponieważ zapobiega utracie w przypadku awarii sprzętu, działania wirusów lub zgubienia/kradzieży nośnika danych. Są to tylko przypadki najczęstsze utraty danych przez osobę ale także firmę. Takie rzeczy nie zdarzają się w przypadku archiwizacji danych online w chmurze, ponieważ stosowane tu są wieloetapowe systemy zabezpieczeń danych.
W obiektach, w których znajdują się centra danych może znajdować się jedynie ściśle określona i wyselekcjonowana grupa osób związana z administrowaniem i utrzymaniem systemu oraz obiektu. Teren wokół oraz w środku budynku jest monitorowany i chroniony sztabem ludzi z wyspecjalizowanych jednostek ochrony. W obiekcie zainstalowane są systemy np. podtrzymujące zasilanie, przeciwpożarowe, chłodzenia, systemy alarmowe, identyfikacji osób i wiele innych. Centra te są również doskonale chronione przed ewentualnymi atakami hakerów i wirusów.
Dane przesyłane jak i zapisywane są odpowiednio szyfrowane. Zapobiega to dostępowi do danych konkretnego użytkownika przez nieautoryzowane osoby a nawet administratora chmury. Tylko użytkownik, znający swoje hasło ma dostęp do własnych danych. Jego hasło powoduje utworzenie specjalnego elektronicznego klucza szyfrującego. Ten klucz umożliwia zaszyfrowanie i odszyfrowanie danych na serwerze. Nawet w przypadku udanego włamania dla hakerów dane bez dostępu do hasła użytkownika (deszyfracji) będą bezużyteczne.
Archiwizacja danych w chmurze do niedawna byłą zarezerwowana wyłącznie dla najbardziej zasobnych portfeli. Jednak wraz z rozwojem technologii komputerowych, a zwłaszcza z lawinowo rosnącymi pojemnościami dysków twardych jest to technologia, która zawitała pod dachy zwykłych obywateli. Wystarczy spojrzeć na ofertę Archiwizacji Danych bez limitów! – w cenie najtańszego abonamentu telefonicznego możemy cieszyć sie bezpieczeństwem naszych plików bez obawy o ilość zajmowanej przestrzeni.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania proszę o zadawanie ich w komentarzach lub zapraszamy do kontaktu – bardzo chętnie odpowiemy na każde z nich.